A Balatoni Múzeum Keszthely környéki hímes tojásai – virtuális bemutató.
A húsvéti ünnepkör legjellemzőbb kelléke a hímes tojás, mely Zalában és Somogyban főként a keresztgyermeknek adott húsvéti ajándék. A múzeumokban őrzött tárgy-együttesek közül kiemelkedőek a keszthelyi Balatoni Múzeum Balaton-melléki, zalai és somogyi karcolt tojásai, melyek a 19. sz. végén-20. sz. elején készültek, a szecesszió egyértelmű hatása alatt. Esetenként évszámmal, névvel, kis versikével is ellátták őket – ebből tudjuk, hogy a kis alkotások némelyikét szerelmi ajándéknak szánták. A karcolt díszítés elsősorban a pásztorcsaládokban, a Balaton nyugati medencéjében, valamint Somogy keleti részén volt népszerű. A megfestett tojásokra bizsókkal (faragókéssel) karcolták a mintát. Spirituszba shellakkot és festőanyagot tettek. Az előre megfőzött tojásokra kenték rá a színt, ezt követően karcolták rá a mintát, elsősorban virág-ornamentikát. Ilyen tojást nemcsak a lányok-asszonyok, hanem férfiak is készítettek, „pulitúros” tojással szoktak kedveskedni választottjuknak a fiatal asztalosok, a „tislérlegények” is.
A húsvéti hagyományokhoz kötődő hagyományos hímes tojások között térben és időben jól körülhatárolható jellegzetes és esztétikus karcolásos technikáról van szó, mely a Keszthely környéki hagyományőrzők máig kedvelt eljárása. A Keszthely környéki karcolt tojások különlegessége, hogy kifejezetten emlékül, (szerelmi vagy baráti) húsvéti ajándékul készültek és az alkotók – más húsvéti tojásoktól eltérően – a tartósságra is nagy hangsúlyt fektettek. Virágkora a 19. század végén – 20- század elején volt, motívumkincsét főként a virágornamentika vagy/és a szépen írt évszámok, betűk, versikék jelentik. Az esztétikus, művészi kidolgozás jártasságot, technikai tudást igényelt. Talán éppen a művészien karcolt tojások hatására figyelhetjük meg a viaszolt tojások technikájában is a finomodást, a letisztultabb motívumokat.
Szerencsére a keszthelyi Balatoni Múzeum még éppen virágzásuk idején be tudta gyűjteni, majd meg tudta őrizni ezen 100-120 éves tojásokat a mai napig. Néhány hímes tojás öregebb 1898-ban alapított múzeumunknál.
Gyanó Szilvia
etnográfus
Kattints rá a hímes tojásra, és megnézheted 3D-ben! A 3D objektumok megjelenítéséhez Adobe Flash Player szükséges. Chrome böngészőben így engedélyezhetjük.
A műtárgyak digitalizálása a MaNDA projektjében valósult meg.